Meie visioon

Kui näed kõiki nähtusi selgelt,

ometi teades, et nende loomus on tühi,

oled alati õnnelik.

(“Collected Works of C.R. Lama”, koostanud James Low)

Umbusi budismi keskuse juured on Indiast ja Tiibetist alguse saanud klassikalistes tarkusetraditsioonides. Kuna aga sisemine püüdlus on kooskõlas välimisega, siis seda täiendab ökokogukondliku eluviisi järgimine ja tutvustamine.

Umbusi keskuse tegevusi viib ellu 2000. aastal selleks otstarbeks loodud MTÜ Khordongi ühing Eestis. Keskuse sünnilugu on seotud Tiibeti budismi Khordongi kloostri traditsiooni pärimusliini hoidja Chhimed Rigdzin rinpotšega (1922-2002), kelle nägemuse järgi oli hüvetoov ehitada Eestisse budistlik keskus. Seda visiooni ongi rinpotše Eesti õpilased ellu viima asunud. Soodsate asjaolude kokkulangemise tõttu leidsime peagi Kesk-Eestist Põltsamaa külje alt Umbusi külast, kust on pärit ka esimene Eesti soost budistist pühak Vend Vahindra (1873-1962), vana koolimaja, milles oli piisavalt uhkust ja väärikust seda eesmärki teostada. Rinpotše hoiatas, et ehitustööd on algul vaevalised, kuid lõpuks hakkab kõik edenema. Praegusel hetkel paistab, et kõige raskemad ajad on möödas ning koht hakkab vaikselt ilmet võtma.

Keskuse visiooni võib kirjeldada kolme erineva suuna kaudu:

I. Tiibeti budismi ningma koolkonnaga seotud õpetused ning Khordongi kloostri ja põhjavaranduste ehk džangteri pärimusliiniga seonduvad õpetused

Džangteri õpetusliini praktikad, tekstitõlked, seminarid. Kutsume õpetama eelkõige Chhimed Rigdzin rinpotše õpilasi James Low’d, Gudrunit, Martin Boordi ja tulku Urgyeni, et see traditsioon kestaks. Lisaks asutasid 2016. a sügisel Umbusi keskusega seotud inimesed ja Gangteng rinpotše õpilased mittetulundusühingu Yeshe Khorlo Eesti, mille eesmärgiks on viia ellu Pema Lingpa õpetusliini hoidja IX Gangteng tulku plaane Eestis ning Umbusil, millest olulisim on 2017. a suvel Gangteng rinpotšele kingitud 10 hektarile maale Euroopa eralduskeskuse rajamine.

II. Budismiga seonduvad tegevused laiemalt

Umbusi budismi keskus on avatud kõikidele budistlikele ühendustele, koolkondadele või lihtsalt budismihuvilistele. Siin on võimalus korraldada seminare ja õpetusi, olemas on eraldusmajake, mida saab kasutada maailmamöllust eraldumiseks. Lisaks tegeleme ka budismialase raamatukogu loomisega.

III. Vaimse enesearengu ja ökoloogilise eluviisiga seonduvad tegevused

Siia alla võib mahutada kõike, mis nende märksõnadega nende parimas mõttes seondub. Mõnede tegevuste eestvedajaks on keegi meie endi hulgast, oodatud on aga ka kõik teised, kes soovivad oma tegevusi just Umbusil korraldada. Siia alla sobib jooga, taiji, teadveloleku meeleharjutused, kõik tervisliku ja loodust säästva eluviisiga seonduv ning miks mitte ka kunstinäitused või kontserdidki. Nende tegevuste eesmärk on enese sügavam tundmaõppimine ja maailma hoolivam suhtumine. Ja nagu teame, et ükski inimene ei ole saar, täiesti omaette, siis selliste tegevuste läbi ongi meie eesmärgiks panustada ka kohaliku külakogukonna terviklikku arengusse.

Me oleme budistlik keskus, kuid sellele ei peaks lähenema väga kitsalt – budism selle sõna kõige vahetumas tähenduses toimub seal, kus meie igapäevane elugi. Sellesse on kaasatud kõik – meie rõõmud ja mured, töö ja puhkehetked, ükskõiksus ja vaimustus, üleolekutunne ja hoolimine – budistliku tähenduse elule annab püüd kõike elus ettetulevat rahulikumalt märgata, tahtmine liikuda emotsioonide rägastikust selgemasse ja hoolivamasse meeleseisundisse, kus taktikeppi ei hoia meie ego ja isiklikud vajadused.